Kas yra gysločių sėklų luobelės ir kuo jos naudingos?

Publikuota 2024-10-21

Skaidulos itin svarbios sveikam žarnynui palaikyti. Jos ne tik gerina žarnyno judėjimą, bet ir reguliuoja cukraus įsisavinimą, pagreitina medžiagų apykaitą. Jei nepavyksta suvartoti reikiamo jų kiekio (maždaug 30 g skaidulų per dieną), pabandykite įtraukti į savo mitybą balkšvųjų gysločių sėklų luobeles (Psylium husk). 

Kas yra balkšvųjų gysločių sėklų luobelės?

Tai vandenyje tirpios skaidulos, išgaunamos iš balkšvojo gysločio sėklų. Dažniausiai Indijoje išgaunamos luobelės gali būti sumalamos į miltelius ir vartojamos kaip maistinių skaidulų šaltinis.

Kuo naudingos balkšvųjų gysločių sėklų luobelės?

Dėl didelio skaidulų kiekio (jose yra net 85% skaidulinių medžiagų), balkšvųjų gysločių sėklų luobelės dažniausiai naudojamos palengvinti vidurių užkietėjimą. Jos taip pat sugeria vandenį virškinimo trakte, padeda sulėtinti virškinimą bei pagerinti įvairių maistinių medžiagų įsisavinimą.

Balkšvasis gyslotis turi ir kitų privalumų sveikatai: reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, prisideda prie svorio mažinimo, palaiko gerą širdies kraujagyslių sistemos veiklą, bei slopina virškinimo trakto sutrikimus, tokius kaip dirgliosios žarnos sindromas. 

Gysločio sėklų luobelės taip pat suteikia sotumo jausmą, o tai padeda kontroliuoti apetitą ir norą užkandžiauti.

Be to, iš gysločio sėklų išgautos skaidulos neturi glitimo, todėl puikiai tinka naudoti alergiškiems kviečiams ar celiakija sergantiems asmenims.

Ar gysločio sėklų luobelės padeda numesti svorio?

2023 m. atliktas tyrimas parodė, kad vartojant skaidulas 5 mėnesius vidutiniškai 10 g per dieną, padėjo numesti svorio. Atkreipkite dėmesį, kad skaidulos neduoda greito liekninančio efekto. Tačiau remiantis duomenimis, kad daugelis žmonių negauna su maistu pakankamo skaidulinių medžiagų kiekio, apsvarstykite kaip efektyviai jas įtraukti į savo mitybą.

Ar galima sustiprinti gysločių sėklų luobelių veikimą?

Jei naudojate balkšvųjų gysločių sėklų luobeles nuo vidurių užkietėjimo, yra keletas dalykų, kurie gali padėti pagerinti rezultatą:

Gerkite daugiau vandens: vartojant skaidulas rekomenduojama padidinti suvartojamų skysčių kiekį. Tai padės suminkštinti išmatas ir greičiau joms pasišalinti. Per dieną, turėtumėte išgerti maždaug 8 stiklines skysčių. Visur su savimi nešiokitės gertuvę vandens, gerkite nesaldintas žolelių arbatas. 

Valgykite skaidulų medžiagų turinčio maisto: norint suvartoti reikalingą skaidulinių medžiagų kiekį per dieną, vien gysločio sėklų luobelių neužteks, todėl vartokite įvairius skaidulų šaltinius. Tai gali būti įvairūs vaisiai, daržovės, pilno grūdo duona, rudieji ryžiai ar viso grūdo makaronai.

Būkite aktyvūs: jūsų kūno judėjimas taip pat gali padėti palaikyti gerą virškinimo sistemą. Savo dienoje skirkite daugiau laiko sportui ir mėgstamai fizinei veiklai. 

Kaip vartoti balkšvųjų gysločių sėklų luobeles?

Tinkama gysločio luobelių dozė priklauso nuo to, kokiu tikslu jas vartojate. Pavyzdžiui, suaugęs žmogus, vartojantis skaidulas dėl vidurių užkietėjimo, gali vartoti gysločio luobeles po 1 arbatinį šaukštelį tris kartus per dieną.

Gysločių luobeles labai paprasta įtraukti į savo kasdienę mitybą. Jos gali būti naudojamos kaip maisto tirštiklis įvairių desertų gamyboje, kepant duoną, bandeles. Taip pat jomis galima gardinti salotas, daržovių kokteilius, kiaušinienę.

Žarnyno valymui reikia 1 arbatinį šaukštelį luobelių užpilti stikline (200 ml) šilto vandens, išmaišyti, palaukti 1 minutę ir išgerti (greitu metu neišgėrus, susidarys tiršti drebučiai). Luobelės pamažu brinksta ir slenka žarnynu tarsi šluota, šalinanti toksinus. Tokiu būdu valomas virškinimo traktas, reguliuojamas šalinimo procesas.

Ar gysločio luobelės turi šalutinį poveikį?

Įprastai skaidulos nesukelia nepageidaujamo šalutinio poveikio, tačiau kaip ir bet kuris vidurius laisvinantis produktas, gysločio luobelės gali sukelti:

Šie simptomai turėtų išnykti, kai jūsų kūnas prisitaikys prie didesnio skaidulų kiekio.