Kolagenas – tai vienas gausiausių žinduoliuose esančių baltymų. Kolagenas atsakingas už kelias itin svarbias organizmo biologines funkcijas, tokias kaip: užtikrina struktūrinę atramą ir elastingumą jungiamuosiuose audiniuose, raumenyse, odoje, dalyvauja audinių regeneracijos procese, skatina žaizdų gijimą.
Kolagenas taip pat atsakingas už odos elastingumą, drėkinimą, tai ypač svarbi medžiaga sąnariams, kaulams, jų tankumui ir lankstumui palaikyti.
Žmogaus organizmas natūraliai pats savyje gamina kolageną, tačiau laikui bėgant šio proteino gamyba pradeda lėtėti. Susidarius kolageno trūkumui, žmogaus oda netenka savo elastingumo, formuojasi raukšlės.
Kolageno galime gauti su maistu, pavyzdžiui valgydami kaulų sultinį (šaltieną) arba vartodami maisto papildus.
Tekstas parengtas pagal medicalnewstoday.com publikuotą straipsnį.
Ar maisto papildai veikia ir kaip?
Maisto papildai – populiariausias būdas, papildyti kolageno atsargas savo organizme.
Daugelis kolageno papildų turi pereiti procesą, vadinama hidrolizacija. Tai reiškia, kad kolagenas yra suskaidomas į peptidus, taip užtikrinant lengvesnį kolageno įsisavinimą ir panaudojimą.
Ar maisto papildas duos norimą rezultatą, priklauso dėl kokių priežasčių žmogui reikalingas kolagenas.
Nors mokslininkai dar nėra išsamiai ištyrinėję viso kolageno poveikio sveikatai, šiame straipsnyje pateiksime sritis, kuriose kolagenas tikrai atneš naudos jūsų organizmui.
Geresnė odos būklė
Daugelis mano, kad kolagenas pagerina odos išvaizdą, sumažina senėjimo požymius ir raukšles, užtikrina stipresnį odos maitinimą.
Moksliniai tyrimai taip pat patvirtina šiuos teiginius. Pavyzdžiui, leidinyje Journal of Medical Nutrition and Netraceuticals publikuotame tyrime, moterų gėrė įvairių vitaminų, mineralų, kolageno ir hialurono rūgšties mišinį. Tyrimas parodė, kad toks mišinys gerokai sumažino jų raukšlių gylį. Dalyvių odos drėgmė ir elastingumas taip buvo padidėjęs.
Kitas panašus tyrimas publikuotas žurnale Skin Pharmacology and Psysiology taip pat tyrinėjo kolageno poveikį moterų odai. Šiame tyrime buvo atrinktos dvi moterų grupės: viena iš jų gėrė kolageno papildus, kita – placebo tabletes. Po aštuonių savaičių, moterų, kurios vartojo kolageną, odos drėgmės ir elastingumo lygis buvo aukštesnis.
Taip pat yra spėjama, kad kolagenas gali padėti turint kitų odos problemų, tokių kaip aknė. Vis dėlto šie spėjimai dar nėra moksliškai patvirtinti.
Geresnė sąnarių veikla
Žmogui senstant, sąnarių tankis pamažu pradeda retėti, nyksta sąnarinė kremzlė. Nustatyta, kad kolagenas gali padėti atstatyti arba išvengti sąnarių kremzlės nusidėvėjimo.
Ištirta, kad hidralizuotas kolagenas pagerina sąnarių būklę, o žmonėms sergantiems osteoporoze ir osteoartritu padeda atstatyti kaulų tankumą. Tyrimai rodo, kad kolagenas gali padėti sumažinti sąnarių skausmą.
Didesnė raumenų masė
Yra tyrimų, kurie rodo, kad sportuojantiems žmonėms kolagenas padeda greičiau padidinti raumenų masę. Mokslininkai teigia, kad kolagenas stimuliuoja proteinų, atsakingų už raumenų augimą, gamybą.
Mažesnis kaulų retėjimas
Daug kolageno yra mūsų kauluose, jis užtikrina kaulų stiprumą.
Žmogui senstant kolageno gamyba lėtėja, kaulai pradeda silpnėti. Mažas kolageno kiekis organizme sudaro sąlygas vystytis osteoporozei.
Kuo dar kolagenas gali būti naudingas?