Esate girdėję apie lecitiną, bet nežinote kam jis naudojamas? Tuomet skaitykite toliau! Iš tiesų, lecitinas ypač svarbi medžiaga, prisidedanti prie daugybės organizmo biologinių funkcijų. Šiame straipsnyje išsamiai aprašysime lecitino naudą, sudėtį ir vartojimą.
Lecitinas - tai į riebalus panaši medžiaga, priklausanti fosfolipidų grupei. Fosfolipidai įeina į visų organizmo ląstelių membranų sudėtį ir dalyvauja daugelyje organizmo funkcijų: medžiagų apykaitoje, cholesterolio apykaitoje, neutralizuojant toksinus ir kt. Lecitinas taip pat plačiai vartojamas maisto ir kosmetikos gamyboje kaip emulsiklis, t.y. sulaiko riebalus ir neleidžia jiems susimaišyti su kitomis medžiagomis.
Sojų lecitinas gali padėti sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Mažesnis „blogojo“ cholesterolio kiekis kraujyje sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, riebalų apnašų kaupimąsi arterijose.
Lecitinas - gali būti ypač naudingas susidūrus su kepenų problemomis ar norint jas išvalyti. Lecitinas teigiamai veikia kepenų funkciją bei gerina riebalų apykaitą. Sojos lecitinas gali sumažinti riebalų sankaupas kepenyse, atstatyti kepenų bei tulžies ląstelių funkciją. Lecitinas taip pat normalizuoja tulžies sudėtį, mažina jos tankį, skatina tulžies išsiskyrimą, suriša riebalus ir pagerina jų absorbciją žarnyne.
Daugelyje šaltinių ir mokslinių straipsnių pabrėžiama lecitino nauda maitinančioms kūdikį moterims. Lecitinas sumažina užsikimšusių pieno latakų riziką. Vartojant maždaug po 1200 miligramų lecitino keturis kartus per dieną, gali sumažėti motinos pieno tirštumas, o tai sumažina latakų užsikimšimo tikimybę.
Lecitinas drėkina ir saugo odos epidermį, yra naudingas esant tokioms odos problemoms, kaip egzema, įvairūs sudirgimai ir stiprus odos išsausėjimas. Lecitinas taip pat stiprina apsauginį odos barjerą, gerina elastingumą ir mažina uždegimus.
pagerina virškinimą;
palaiko normalią smegenų veiklą;
padeda esant nemigai ir lėtiniam nuovargiui;
apsaugo kepenis nuo neigiamo vaistų, alkoholio ir kitų toksinų poveikio;
gali padėti sumažinti demencijos simptomus;
palaiko centrinę nervų sistemą;
dalyvauja pasisavinant vitaminus A, D, E, K, reguliuoja moteriškų lytinių hormonų veiklą.
Lecitinas randamas daugelyje maisto produktų, tačiau maisto papildams gaminti lecitinas dažniausiai išgaunamas iš sojų arba saulėgrąžų. Iš skirtingų augalų išgautas lecitinas pasižymi ir šiek tiek skirtingomis savybėmis:
Sojų lecitinas teigiamai veikia kraujotaką ir nervų sistemą, palaiko tinkamą kepenų veiklą. Tuo tarpu saulėgrąžų lecitinas gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijas, sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat teigiamai veikia virškinimo sistemą.
Maisto produktai, kuriuose gausu lecitino:
kiaušinių tryniai;
nerafinuotas augalinis aliejus;
sojų pupelės;
ankštinės daržovės;
riešutai ir sėklos;
žuvis, ikrai, žuvų taukai;
gyvulių subproduktai (pvz. kiaulių inkstai, kepenys);
grikiai;
Žmonės, kurie yra alergiški kiaušiniams ar sojai, turėtų atsargiai rinktis lecitino maisto papildus. Jei esate alergiškas šiems produktams, rinkitės lecitiną, išgautą iš saulėgrąžų.
Lecitinas yra saugus naudoti ir nesukelia nemalonių šalutinių poveikių, tačiau reikėtų laikytis nustatytos dozės ir jos neviršyti (rekomenduojama dozė turėtų būti ne didesnė nei 5000 mg per dieną).